Mart 11, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Akıncı İHA özellikleri? Akıncı İHA motoru yerli mi?

3 min read
Akıncı Taaruzi İHA, Türk Savunma Sanayisinin geldiği noktanın en somut örneğidir. İHA konusunda Türk Savunma Sanayisine adım atlatan Akıncı Taaruzi İHA özellikleri, internet üzerinden sıkça araştırılmaktadır. Peki, Akıncı İHA motoru yerli mi? Akıncı İHA özellikleri nelerdir?

Türk Savunma Sanayi, insansız hava araçları noktasında dünyanın en iyi 5-6 ülkesinden biridir. Ancak Türk Savunma Sanayi bunu yetersiz görerek insansız hava aracı noktasında dünyanın en iyisi olma hedefine odaklanmış durumdadır.

Havacılık anlamında Türkiye’nin öncü firmalarından olan Baykar Makine insansız hava araçları konusundaki tecrübelerini daha da ileriye taşımak için yeni İHA projeleri başlattı. Bayraktar TB2 gibi bir projeyle Türk askerinin gücüne güç katan şirket bu hava aracını Katar ve Ukrayna’ya ihraç ederek tarihe adını yazdırdı.

DAHA ÜSTÜN YETENEKLER

Kolları yeniden sıvayan Baykar Makine, daha üstün, daha güçlü ve daha çok yük taşıyabilecek HALE sınıfı bir insansız hava aracı projesi olan Akıncı Taaruzi İHA projesini başlattı. Mevcut insansız hava araçlarından daha çok faydalı yük taşıyacak. Daha yüksek irtifalara çıkacak ve daha uzun menzile sahip olacak Akıncı İHA düşmana korku salacak.
 

AKINCI İHA ÖZELLİKLERİ

Türkiye, taktik sınıfı ve MALE sınıfı İHA konusunda ileriye seviyeye ulaştı. Bundan sonraki adım ise MALE sınıf İHA, ondan sonra ise insansız savaş uçağı geliyor. Türkiye MALE sınıfında Akıncı İHA ile envanterini genişletmek istiyor. Akıncı İHA’lar daha uzun menzil ve yüksek irtifalara erişip daha fazla havada kalabilecek.

450 KG dahili yük, 900 KG ise faydalı yük, yani mühimmat taşıması beklenen Akıncı İHA’nın toplamda 1500 KG ağrılıkta faydalı yük taşıması planlanıyor. 24 saat havada kalabilecek olan İHA 40.000 feet irtifaya erişebiliyor.

Üzerinde dahili olarak taşıyacağı, uydu haberleşme sistemleri, elektronik destek podları, hava-hava radarları, sentetik açıklıklı radar ve engel tespit radarı gibi sistemlerle Türk vurucu haline gelecek. 900 KG mühimmat taşıyacak olan Akıncı, F-16 ve F-4 savaş uçaklarının yaptığı birçok görevi tek başına üstlenebilecek.

Hava-hava ve hava-yer taaruzlarını yapmaya yetenekli olan İHA, üzerindeki birçok sistem yerli ve milli olarak geliştirildi. Savaş uçaklarının yükünü azaltması beklenen Akıncı, savaş uçaklarının taşıdığı birçok mühimmatı kolaylıkla taşıyabilecek.

YERLİ İHA, YERLİ MÜHİMMAT

Baykar tarafından geliştirilen ve birçok sisteminde alt yüklenici ile yerli ve milli sistemler kullanılan Akıncı İHA yerli mühimmatlarla teröristlerin korkulu rüyası olacak. 4,5 ton kalkış ağırlığına sahip olacak İHA, milli uydularımız üzerinden kontrol edilebilecek ve kontrol dahilinde istenilen bölgelerde görev yapabilecek.

“Uçan baluk” olarak adlandırılan Akıncı, Milli Elektronik Destek Podu, Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi,  Milli AESA (Çok Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) gibi sistemlerle görev yapacak.

Türk Savunma Sanayi tarafından geliştirilen İHA’larımız yine savunma sanayimiz tarafından üretilen alt sistemlerle donatılırken kullanılan mühimmatlarda büyük oranda yerli olarak üretiliyor. Akıncı İHA yerli ve milli mühimmatlar görev yapacak. Türkiye’ye İHA konusunda sınıf atlatacak olan Akıncı, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, MAM-L, L-UMTAS, MAM-C, Bozok, Cirit, MK-82, MK-81, MK-83, SOM seyir füzesi, Gökdoğan ve Bozdoğan hava-hava füzeleri gibi birçok mühimmat ile görev yapacak.

AKINCI İHA TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Havada Kalış Süresi:24 Saat
İrtifa: 40.000 Feet
Faydalı Yük Taşıma Kapasitesi: 1.350 Kg (900 kg Harici – 450 kg Dahili)
Toplam Kalkış Ağırlığı: 4.5 Ton
Kanat Açıklığı: 20 mt
Motor Gücü: 2×900 Hp Turboprop
Veri Ağı: LOS\SATCOM
Radarlar: Milli AESA (Hava/SAR)
Elektronik Harp Sistemi: Elektronik Destek Podu
Görev Mühimmatları: MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Teber-82, Gökdoğan Füzesi, Bozdoğan Füzesi, SOM-A,

2 thoughts on “Akıncı İHA özellikleri? Akıncı İHA motoru yerli mi?

  1. Akıncı kesinlikle İHA konusunda ülkemize sınıf atlatacak bir İHA. En kısa zamanda ülkemiz ordusuna teslim edilmesini ve dağlarda terörist avlamasını bekliyoruz.

  2. Acaba ne zaman operasyonel hale gelecek? Yurt dışı operasyonlarında kullanılması planlanıyor mu? Ve TCG Anadolu’dan iniş kalkış gerçekleştirebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.