Mart 11, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Aksungur özellikleri nelerdir? Aksungur İHA motoru yerli mi?

3 min read
Türk Savunma Sanayinin en başarılı firmalarından olan TUSAŞ göğsümüzü kabartacak çalışmalarına ve projelerine devam ediyor. TUSAŞ ANKA İHA'nın ardından daha fazla yük taşıyabilen ANKA 2 projesini duyurdu. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Anka 2 insansız hava aracının motor çalıştırmasının başarıyla gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye insansız hava araçları konusunda “dünyadaki en iyi teknolojiye sahip ülke” konumuna emin adımlarla yürüyor. Bayraktar Taktik Blok 2, ANKA ve Akıncı İHA gibi araçları üreten Türkiye şimdi de daha güçlü ve daha çok yük taşıyabilen insansız hava aracı ANKA 2 diğer adıyla Aksungur İHA’yı üretiyor.

AKSUNGUR İHA MOTORU

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ANKA 2, daha fazla yük, daha fazla menzil ve daha yüksek irtifa için ANKA İHA üzerinden geliştirildi. ANKA 2, ANKA İHA’dan farklı olarak iki motorlu olacak.

TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEİ) tarafından geliştirilen PD 170 havacılık motoru ile uçması planlanan ANKA 2 yakın bir zamanda ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

ANKA 2 (AKSUNGUR) ÖZELLİKLERİ

ANKA 2, keşif, gözetleme, hava yer saldırıları ve hava-hava saldırıları yapabilecek. 25 bin irtifada seyretmesi beklenen ANKA 2, 24 saat havada kalabilecek. ANKA 2 İHA, aynı zamanda 200 KG taşıyabilen abisi ANKA 1’den 500 KG daha fazla yük taşıyabilecek.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile ANKA 2’nin ilk motor çalıştırmasının başarıyla gerçekleştiğini ve ANKA 2’nin yakın zamanda ilk uçuşunu yapacağını açıklamıştı. Uzmanlar ANKA 2 İHA’nın bu ay içinde ilk uçuşunu yapabileceğini ifade ediyor.

PD 170 havacılık motoruyla uçacak olan ANKA 2, yerli motorlarla dosta güven düşmana korku salacak. F-16’ların görev yükünü paylaşması beklenen ANKA 2 İHA terör operasyonlarında sıkça kullanılacak. Uzun menzil ve yüksek irtifaya çıkabilecek olan ANKA 2’lerin SATCOM teknolojisi ile uydudan kontrol yeteneğine sahip olması bekleniyor. Bu durumda ANKA 2 sınırsız görev alanına sahip olacak.

MÜTTEFİK ÜLKELERE İHRAÇ POTANSİYELİ

Türkiye farklı sınıf ve yeteneklerde bir çok İHA üretti ve üretiyor. Anka, Bayraktar TB2, Karayel, Akıncı ve Anka 2 bunlardan bazıları, Türkiye’nin aynı zamanda farklı İHA projeleri de hala geliştirilme aşamasında. Bunun ilerisi aslında İnsansız Savaş Uçağı sınıfına giriyor. Baykar Makinenin MİUS projesi bunlardan biridir.

Dünyanın en iyi İHA üreticilerinden biri olan Türkiye aynı zamanda bu ürünlerini yurt dışına ihraç etmek içinde çalışmalar yürütüyor. Bayraktar TB2 Katar’ın ardından Ukrayna’ya satılarak büyük bir başarı elde etmişti. TUSAŞ ise bir çok ülke ile ANKA için görüşmeler yürütüyor. Bu ülkelerden biri de Endonezyadır. Bu ülkenin açtığı ihalede Çin, İsrail ve Türkiye yarışıyor.

ANKA 2, daha büyük, daha fazla yük taşıma kapasitesi, daha uzun menzilli ve daha yüksek irtifalara ulaşması ile birlikte birçok ülke tarafından tercih edilmesine sebep olacaktır. Özellikle Güney Asya’da Türkiye’nin son zamanlarda savunma sanayi alanında iyi gelişmelere imza attığını söyleyebiliriz. Bu ilişkilerin ANKA ve diğer insansız hava araçlarının satışının önünü açması bekleniyor.

3 thoughts on “Aksungur özellikleri nelerdir? Aksungur İHA motoru yerli mi?

  1. Çok iyi özelliklere sahip. Maşallah. Yakın zamanda Akıncı İHA’nın da uçuşunu görürüz umarım.

  2. Akıncı İHA’nın ilk uçuşunu yapmasını dört gözle bekliyoruz. Daha önce Bayraktar TB 2 ve ANKA’ların başarılı operasyonlarına şahit olmuştuk. Bence Aksungur İHA ve Akıncı İHa’nın bu alanda daha başarılı olacağını ve isimlerini daha çok duyuracağı şimdiden belli oluyor. MİUS’un da kısa zamanda hazır olması dileğiyle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.