Genel

Ambidexter özellikleri, Ambidexter nedir?

  Genel    9 Mart 2019
Yorum Yok
Ambidexter özellikleri nelerdir diye İnternet üzerinde sıkça araştırma yapılmaktadır. Ambidexter nedir? Ambidexter  özellikleri nelerdir? Ambidexter kimlere denir gibi sorularınızın yanıtı sitemizde bulabilirsiniz.
Dünyada yaşayan insanların yaklaşık yüzde 90 kadarı sağ ellerini kullanırken yüzde 10’a yakını ise sol elini kullanmaktadır. Ancak çok az bir sayıda insan var ki onlar aynı anda hem sağ hemde sol ellerini kullanabilmektedir. İşte bu insanlara Ambidexter denir.

Aynı anda her iki elini kullanabilmek çok büyük bir maharettir. Her iki elini kullanan insanların büyük birer deha oldukları bilinir. Dünyanın en çok tanınmış olan Ambidexter’ı Leonardo Da Vinci’dir. Filozof, ressam, astronom, mimar gibi daha bir çok özellikleriyle tanınan Da Vinci aynı anda her iki elini kullanabilen nadir insanlardandı.

Da Vinci gibi aynı anda hem sağ elle hemde sol elle yazı yazabilen nadir insanlardan biri de Rusya’nın Sibirya bölgesinde yaşayan Viktor Tkaçenko isimli bir insandır.

Ambidexter olan bir kişinin yazdığı yazı sağ tarafta olanı düz görünürken sol tarafta olan ise aynadan yansıyormuş görüntüsünü verir. Ambidexter olan biri aynı zamanda bu yazıyı rahatça okuyabilmektedir. Bir metni ve tersini okuma yeteneğine de Da Vinci adı verilmiştir.

AMBİDEXTER ÖZELLİKLERİ

Ambidexter, aynı zamanda hem sağ hemde sol elle yazı yazabilir. Ve aynı zamanda kendi yazdıklarını okuyabilir.

Öte yandan Amerikalı mucit Thomas Edison, İspanyalı ressam Pablo Picasso, İngiltereli fizikçi ve kimyacı Michael Faraday gibi çokça bilinen ve tanınan bilim insanları da Da Vinci gibi birer  Ambidexter idi.

 

412 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.