Haziran 11, 2020

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Astronomi nedir? Astronomi ne demektir?

2 min read

Astronomi nedir? Astronomi ne demektir? Astronomi, Türkçe’deki tam karşılığı olarak gök bilimi denebilir.

Astronomi alanında; öz nitelikleri, kökleri kimyasal ve  fiziksel özellikleri ile gök taşlarını ve gök cisimlerini inceleyen bilim dalıdır. Astronominin limitli ve özel bir alanı olan gök mekaniği karıştırılmaktadır.

Astronomi kelimesinin anlamını tam manasıyla açıklamak gerekirse; yörüngesel cisimleri ve Dünya atmosferinin dışında gerçekleşen, kutup ışıklarını incelemek. Gezegenler, yıldızlar, kuyrukluyıldızlar,  galaksiler (gökadalar) ve Kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi gözlemleme bilme ihtimali olan tüm olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır. Evrende bulunan her tür maddenin , kimyasal bileşimini, fiziksel özelliklerini dağılımını, hareketini evrimini  ve birbirleriyle etkileşimlerini inceler.

 Astronomi Sözlük Anlamı

Astronomi kelimesi eski Yunanca’dan gelmektedir, astron ve nomos (άστρον et νόμος) kelimelerinden oluşmuş olup, “yıldızların yasası” anlamını taşımaktadır. Asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların keşfindeki katkıları göz önüne alınırsa, astronomi amatörlerin de halen etkin bir rol oynayabildikleri nadir bilim dallarından biridir.

Astronomi Tarihi

Gök bilimi ya da astronomi dünya tarihindeki en eski bilimlerden biri olarak kabul görmektedir. Arkeolojik bulgular en eski çağlarda bile insanların gök biliminin konuları hakkında bilgileri olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Neolitik çağda insanlar ekinoksların periyodik karakterini, mevsimlerle ilişkisini ve bazı takımyıldızları bilmekteydiler. Modern gök bilimi gelişimini, özellikle antik çağdaki ve onları izleyen matematikçilere ve Ortaçağ’ın sonunda keşfedilmiş gözlem aletlerine borçludur. Başlangıçta ayrılmaz bir ikili sayılan ve paralel olarak ilerleyen astroloji ve gök bilimi zamanla yollarını birbirlerinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.