Eylül 11, 2018

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

ATAK Helikopterinin Özellikleri Ne? Atak Helikopteri Ne Kadar Yerli?

4 min read

ÖzellikleriNe.Com | Özel Araştırma

İtalyan Agustawestland tarafından A129 Mangusta olarak piyasaya sürülen hafif sınıf saldırı helikopteri daha sonra Türkiye tarafından tüm lisans hakları satın alınarak yerlileştirildi. Peki T129 ATAK helikopterinin özellikleri neler? Bu sorunun cevabını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

TUSAŞ veya diğer adıyla TAİ tarafından üretilen T129 ATAK helikopteri kendi sınıfında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Pakistan tarafından 30 adet sipariş verilen ATAK helikopterleri ordumuz içinde üretilmeye devam ediyor. Alınan son verilere göre Kara Havacılık Komutanlığı ve Jandarma Havacılık Komutanlığına teslim edilen ATAK sayısı 39’u geçmiş durumda. Bu sayının yeni teslim edilecek helikopterlerle birlikte 80’i aşması bekleniyor.

ATAK HELİKOPTERLERİ NE KADAR YERLİ?

TUSAŞ tarafından üretilen T129 ATAK helikopterinin bir çok bileşeni yerlileştirildi. Özellikle görev bilgisayarı, yazılımları, taşıdığı silahlar (baş topu hariç) gibi bir çok kritik öneme sahip bileşenleri Türk mühendisleri tarafından yerlileştirildi.

ATAK helikopterinin kritik parçalarından sadece motor ve gun yurt dışından alınıyor. Motorun yerlileştirilmesi için TEİ çalışmalarını sürdürüyor. Atak helikopterinin burun kısmında bulunan gun yani baş topunun yerlileştirilmesi için çalışmalar başlatılmış durumda. Öte yandan helikopterin havalanmasını ve uçmasını sağlayan paller ve iniş takımları da büyük oranda yerli olarak üretilebiliyor.

AZAMİ ÖLÇÜDE YERLİLİK HEDEFİ

Halen % 60’ların üstünde bir oranda yerli olarak üretilen ATAK helikopterinin azami oranda yerlileştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Hali hazırda ATAK helikopterinde en güçlü motorlardan olan Amerikan Honeywoll şirketi ile İngiliz Rolls-Royce ortak üretimi olan ortak üretimi iki adet LHTEC CTS800-4A motoru kullanılıyor. ATAK helikopteri kullandığı bu motorlarla 269 km/s (145 knot) hıza ulaşabilirken, 6,096 m (20,000 ft) yüksekliğe ulaşabilmektedir. Yukarıda verdiğimiz bilgilere ek olarak, TEİ bu motorun daha güçlüsünü üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Üretilecek Turboşaft motorun çekirdek motor prototipi üretilerek ilk ateşlemesi de gerçekleştirilmişti.

Terör operasyonlarında askerimize yakın hava desteği sağlayan ATAK helikopterleri sahip olduğu aviyonik sistemler ve silahlarla Amerikan üretim AH-1 Süper Cobra helikopterlerinden daha ileri bir teknolojiye sahiptir.

ATAK’A YERLİ SİSTEMLER

ATAK helikopterinde ASELSAN ve TÜBİTAK tarafından üretilen özgün görev bilgisayarı yer almaktadır. 2001 yılında çalışmalarına başlanan özgün görev bilgisayar 2007 yılında AH1 Süper Kobra helikopterlerine monte edilerek başarıyla test edilmişti.

AVCI KASKI

Kendi alanında en iyi helikopterlerinden olan ATAK’ın pilotları ASELSAN tarafından üretilen Avcı kaskını kullanmaktadır. Silahçı tarafından kullanılan kask hangi yöne bakılırsa silahlarını o yöne çeviriyor. Bu da operasyonlar sırasında nişancıya yardımcı olmaktadır.

MİLLİ VE YERLİ SİLAHLAR

ATAK helikopterleri dünyanın en gelişmiş silahlarını kullanmaktadır. Bu silah ve mühimmatların büyük kısmı yerli ve milli olarak üretilmektedir. ASELSAN ve TÜBİTAK tarafından helikoptere montajı yapılan silah sistemleri bir alanda daha dışa bağımlılığı bitirmiş durumda. ATAK helikopteri  T129A B1/2 olarak 3 kategoride üretilmektedir. T129A ATAK helikopteri sayısı 76’ yı bulan 70 mm güdümsüz roketler ve baş kısmında bulunan 500 adet mühimmatı bulunan 20 mm top ile görev yapmaktadır. İkinci aşama olan T129B ise 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 2 adet STINGER, 12 adet güdümlü CİRİT, 500 adet top mermisi ile birçok zorlu görevi üstlenmektedir. ASELSAN tarafından T129B helikopterine elektronik harp sistemlerinin (EDH) entegresi içinde çalışmalar devam ediyor.

ATAK HELİKOPTERİNE İLGİ BÜYÜK

Terör operasyonlarında kendini kanıtlayan ATAK helikopteri bir çok ülkenin ilgisini çekmeye başladı. Sıcak ve soğuk hava şartlarında üstün başarı sağlayan ATAK helikopterini almak için bir çok ülke görüşmeler yürütüyor. Pakistan 30 adet ATAK helikopteri almak için siparişlerini verip imzaları attı. Tayland, Bangladeş, Malezya, Filipinler, Fas, Kazakistan, Azerbaycan, Brezilya ve Gana ATAK helikopteri ile ilgilendiği söylenen ülkeler arasında yer alıyor. Öte yandan Fas’ın 24 adet, Tayland’ın ise 12-15 adet arası helikopter almayı planladığını ancak Bangladeş’in henüz ne kadar alacağına karar vermediği belirtiliyor.

T-129 ATAK’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Performans:

Maksimum hızı : 278 km/s (151 knots)

Azami servis irtifası : 6,096  m (20,000 ft)

Görev yüklü irtifa : 3,048  m (10,000 ft)

Tırmanma hızı  : 14.0 m/s (2,750 ft/min)

Azami Güç/Ağırlık Oranı : 550 hp/tn

Maksimum havada kalma süresi : 3 sa (3  h)

Maksimum menzil : 561 km (303 nm)

Ek yakıt tanklı menzil : 1000 km (540 nm)

Güç kaynağı:

Motor : 2 x LHTEC CTS800-4A

Motor gücü : 2 x 1361 shp (2 x 1014 kW)

Boyut değerleri:

Uzunluk : 13.64 m

Yükseklik : 3.96 m

Ana rotor çapı : 11.90 m

Ağırlık değerleri:

Boş Ağırlık : 2,900 kg (6,400 lb)

Mürettebat : 2

Azami kalkış ağırlığı : 5,000 kg (11,023 lb)

Azami silah yükü : 1,200 kg (2,600 lb)

Kanatlarda yer alan silah bölmeleri : 4 x 300 kg (4 x 661 lb)

Yakıt kapasitesi : 750 kg

 

Bu yazının tüm hakları Özelliklerine.Com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

1 thought on “ATAK Helikopterinin Özellikleri Ne? Atak Helikopteri Ne Kadar Yerli?

  1. Teşekkür ederim çok açıklayıcı bir yazı olmuş. ATAK2 projesi ile ilgili bir çalışma yapabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.