Şubat 23, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Çalışma hızı nedir, ne anlama gelir?

2 min read

Günümüz bilgisayar işlemcilerini mikroişlemci diye adlandırabiliriz. Bu mikroişlemcilerin içinde küçük yongalar (çip) bulunmaktadır. Bu yongaların içerisinde de milyonlarca transistör bulunmaktadır. Bilgisayarınızın çalışmasını sağlayan elektrik bu transistörlerin üzerlerinden geçer ve bilgisayarınızda yaptığınız her işlem bu yonga içerisinde en basit matematiksel işlemlere tabi tutulup size sonucu verirler.

En basit matematiksel işlemler derken bunlar; toplama, çıkarma, bölme ve çarpmadır. Bu sayede işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Diğer bir etken de bu işlemlerin işlemci tarafından en küçük ve basit sayma sistemi (binary) olan 1 ve 0’a indirgemesidir.

Bilgisayarınızdaki mikroişlemci tüm işlemleri bu sayı sistemine göre yapmaktadır. Örnek verecek olursak “y” harfinin bu sistemdeki karşılığı “1011001″’dır. Bunun gibi herşeye bu sayı sisteminde bir karşılık vardır. İzlediğiniz bir video, dinlediğiniz bir mp3 gibi işlemler işlemci tarafından bu sayı sistemine tabi tutularak yapılmaktadır.

İşlemcinin üzerinde bu sayı grupları ile ilgili bir işlemi yapması için basit bir komut sistemine sahip program mevcuddur. Bu programın basitçe çalışma mantığı ise; işlemcinin basit matematiksel işlemlerini ve kullandığı sayı sistemlerini aynı anda karşılaştırma ve evet ya da hayır ile cevaplamasıdır.

Bunun haricinde son olarak hız konusundan bahsetmek istiyorum. İşlemcilerin bir saniye içerisinde yaptığı işlemlerin sayısına göre bir hız birimi atanarak işlemcilerin hem kapasiteleri hem de hızları ölçülmektedir. Tabi doğal olarak bu hızlar işlemcilerin modellerine ve tasarımlarına göre değişmektedir. Ama son yıllarda üretilen yeni işlemcilere dışarıdan (overclock) müdahale ile hız artışı mümkündür ama bilgisayarınız için pek çok risk taşıyan bu yöntem tavsiye edilmiyor. İşlemcilerin hız birimleri ise HZ, MHZ, GHZ şeklinde belirtilir. Bazı işlemcilerde ise floop adı verilen başka bir hız birimi de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.