Ocak 1, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

D vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini eksikliği sebepleri

4 min read

Güneşi bıraktıysanız, süt alerjiniz varsa veya katı vegan bir diyete uyursanız , D vitamini eksikliği riski altında olabilirsiniz . Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini, cildin güneş ışığına maruz kalmasına yanıt olarak vücut tarafından üretilir . Doğal olarak, bazı balıklarda, balık karaciğeryağlarında ve yumurta sarısında dahil olmak üzere birkaç gıdada ve takviye edilmiş süt ve tahıl ürünlerinde bulunur.

D vitamini güçlü kemikler için gereklidir, çünkü vücudun diyetten kalsiyumkullanmasına yardımcı olur . Geleneksel olarak, D vitamini eksikliği , kemik dokusunun düzgün şekilde mineralleşemediği, yumuşak kemiklere ve iskelet deformasyonlarına yol açan bir hastalık olan raşitizm ile ilişkilendirilmiştir. Ancak giderek artan bir şekilde, araştırmalar D vitamininin birçok sağlık sorununa karşı korunmasındaki önemini ortaya koymaktadır.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Sağlık Riskleri

Kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü belirtileri, D vitamini eksikliğiniz anlamına gelebilir. Bununla birlikte, birçok insan için semptomlar incedir. Ancak, semptomlar olmasa bile, çok az D vitamini sağlık riskleri oluşturabilir. Vitamin kan düzeylerinin düşük olması aşağıdakilerle ilişkilendirilmiştir:

– Kardiyovasküler hastalık nedeniyle artmış ölüm riski

– Yaşlı erişkinlerde bilişsel bozukluk

– Çocuklarda şiddetli astım

– Kanser

Araştırmalar D vitamininin tip1 ve tip 2 diyabet , hipertansiyon , glukoz intoleransı ve multipl skleroz dahil olmak üzere bir dizi farklı durumun önlenmesinde ve tedavisinde rol oynayabileceğini göstermektedir .

D Vitamini Eksikliği Nedenleri

D vitamini eksikliği çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:

Zamanla önerilen vitamin seviyesini tüketmezsiniz . Bu, katı bir vegan diyeti uygularsanız, bu olasıdır , çünkü doğal kaynakların çoğu, balık ve balık yağları, yumurta sarısı, güçlendirilmiş süt ve sığır eti karaciğeri dahil olmak üzere hayvansal kaynaklıdır .

Güneş ışığına maruz kalma sınırlıdır. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücut D vitamini aldığından, homojen olmanız, kuzey enlemlerinde yaşamanız, dini nedenlerden dolayı uzun elbiseler veya baş örtüleri giymeniz veya güneşe maruz kalmayı önleyen bir mesleğiniz varsa, eksiklik riski altında olabilirsiniz.

Koyu tenin var. Pigment melanin, cildin güneş ışığına maruz kalmaya yanıt olarak D vitamini alma yeteneğini azaltır. Bazı araştırmalar, koyu tenli yaşlı yetişkinlerin D vitamini eksikliği açısından yüksek risk altında olduğunu göstermektedir.

Kişisel böbrekler aktif formuna D vitamini dönüştüremezsiniz. İnsanlar yaşlandıkça, böbrekleriD vitamini aktif formuna daha az dönüştürür ve böylece D vitamini eksikliği riskini arttırır.

Sindirim sisteminiz D vitamini yeterince ememez. Crohn hastalığı, kistik fibroz ve çölyak hastalığı gibi bazı tıbbi problemler bağırsaklarınızdaki D vitamini yediğiniz besinleri emme kabiliyetini etkileyebilir.

Sen obez . D vitamini kandaki yağ hücreleri tarafından kan dolaşımına bırakılarak değiştirilerek ekstrakte edilir . Vücut kitle indeksi 30 veya daha fazla olan kişilerde kanda düşük D vitamini düzeyi vardır.

D Vitamini Eksikliği Testleri

Vücudunuzdaki D vitamini miktarını ölçmenin en doğru yolu 25-hidroksi D vitamini kan testidir. Sağlıklı insanlar için 20 nanogram / mililitre ile 50 ng / mL arasında bir seviye yeterli kabul edilir. 12 ng / mL’den daha düşük bir seviye, D vitamini eksikliğini gösterir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

D vitamini eksikliğinin tedavisi diyet ve takviyeler yoluyla daha fazla D vitamini almayı içerir . Optimal sağlık için gerekli D vitamini düzeyleri konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen – ve yaş ve sağlık koşullarına bağlı olarak büyük olasılıkla farklılık gösterir – mililitre başına 20 nanogramın altındaki bir konsantrasyonun genellikle tedavi gerektiren yetersiz olduğu düşünülür.

Tıp Enstitüsünden alınan rehberler, D vitamini için önerilen diyet ödeneklerini (BKİ) 1-70 yaş arasındaki herkes için 600 uluslararası birime (IU) arttırdı ve kemik sağlığını optimize etmek için 70 yaşından büyük yetişkinler için 800 IU’ya çıkardı. Güvenli üst sınır da 4.000 IU’ya yükseltildi. Doktorlar D vitamini eksikliğini gidermek için 4.000’den fazla IU yazabilirler.

Eğer güneşte çok fazla zaman geçirmiyorsanız veya cildinizi korumak için her zaman dikkatli olursanız ( güneşten koruyucu D vitamini üretimini engeller), doktorunuzla, özellikle D vitamini eksikliği için risk faktörleri varsa, D vitamini takviyesi almanız hakkında konuşmalısınız. .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.