Genel

Ebabil kuşu özellikleri, Ebabil kuşu nedir?

  Genel    9 Mart 2019
1 Yorum

Ebabil kuşu özellikleri internette sıkça araştırılmaktadır. Ebabil kuşu için İnternet ortamında sıkça araştırma yapılmaktadır. Bu gizemli kuşu merak edenler kuşla alakalı bilgi edinmek için araştırmalar yapmaktadır.

Ebabil kuşu çok ilginç bir kuş olarak görülmektedir. Bu kuşun kanatları uzuncadır ve kavisli bir yapıya sahiptir. Oldukça ilginç olan bu kuş gece ve gündüz hiç durmadan uçabilir. Üstelik bu kuş uçarken aynı zamanda uyuyabiliyor.

Gece görebilen bir kuş türü olan ebabiller sadece belli dönemlerde yere inerler. Genellikle gebelik dönemlerinden yere inen bu kuş türü sadece bu dönemlerde yerde uyur. Kayalık alanlarda ve yüksek binaların çatısında yaptıkları yuvalarda uyuyan ebabiller bu zamanların dışında uçarken uyuma yeteneklerini kullanır.

Ebabil kuşları genellikle sürüler halinde uçarlar. Yalnız bir ebabil kuşu pek nadiren görülür. Bu kuşlar tiz sesler çıkararak uyur. Ve Türkiye’de belli dönemlerde, özellikle de İlkbahar’da görülürler. Sonbahar ise güneye göç ederler.

Yaklaşık olarak 17 santim boylarında oldukları tahmin edilen ebabil kuşları uçarken çıkardıkları sesleri görenleri etkilemektedir.

Kırlangıç kuşlarıyla birbirlerine çok benzedikleri için  genellikle çok karıştırılırlar. Ancak bu kuşlar (Apus apus), sağangiller (Apodidae) familyasına aittir. Ve genellikle şehirlerde yaşamayı tercih ederler. Çok sayıda türü olan bu kuş yaşamının büyük çoğunlukla havada süzülerek geçirir. Uzmanlara göre, bu kuşun yaşamının yüzde  90’ı gökyüzünde geçer.  Ebabil kuşu özellikleri, arasında en ilginçlerinden biridir.

Yaklaşık olarak 27 yıl yaşadıkları tahmin edilen ebabil kuşları sıcak havaları sever. Bu nedenle kış aylarında Afrika bölgesinde yaşarken ilkbaharın gelişi ile yeniden ülkemize dönerler. Çok sayıda türü olan ebabillerin Türkiye’de yaklaşık 4 kadar türü bulunmaktadır.

Bumeranga benzeyen kanatları ile çok dikkat çeken ebabil kuşu, gerçekte kahve rengi olmasına rağmen gökyüzünde süzülürken izleyen biri onu siyah renkli zannedebilir. Bu kuşlar uçarken kanatlarını hiç kapatmamakla bilinirler.

Çok hızlı olan bu kuş türünü yerde gezerken veya yemek yerken görmek neredeyse imkansızdır. Kalabalık alanlardan hoşlanmayan bu kuşlar tüm canlılardan kaçarlar. Üstelik oldukça da hızlı ve çevik bir yapıları vardır.

KUR’AN-I KERİM’DE EBABİL KUŞLARI

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ebabil kuşları ismi zikredilen nadir kuşlardandır. Kur’an’da anlatılan kıssaya göre, Yemen valisi Ebrehe, askerlerini ve fillerini alarak Kabe’ye saldırmaya karar verir. Ancak Allah ebabil kuşlarını gönderir. Kuşlar ağzında ve ayaklarında bulunan küçük taşları Ebrehe ve ordusunun üzerine atar. Ordunun büyük kısmı helak olur. Bu kıssa Fil Suresinde anlatılmaktadır.

390 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)

  • Gezginsezer Yazar

    Hocam cok guzel bilgilendirici yazilariniz. Mevcut ve bende ebabil kuşunu hep duymuş hepte merak etmisimdir sayenizde merakım i giderdim tak ederim kolay gelsin