Aralık 29, 2018

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

F-35 özellikleri ne, F-35 nerede üretiliyor

5 min read
Savaş uçaklarının “nesiller” ile belirlenmesi, II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru ilk subsonik jetler ile başladı ve her yeni nesil teknoloji ve kabiliyetteki büyük ilerlemeyi yansıtıyor. F-35 Lightning II, gelişmiş gizli yetenekleri savaş uçağı hızı ve çevikliği, tamamen kaynaşmış sensör bilgileri, ağ etkin işlemler ve gelişmiş lojistik ve sürdürülebilirlikle birleştiren 5. Nesil bir avcı uçağı olarak anılıyor.

 

Süpersonik, çok rollü F-35, düşmanca, erişimi engelleyici hava sahası ortamlarında geliştirilmiş ölümcül ve hayatta kalma kabiliyetine sahip hava baskınlığı kabiliyetinde kuantum bir sıçramayı temsil eder.


F-35, 5. Nesil avcı uçağı özelliklerini (ileri düzey gizli, entegre aviyonik, sensör birleşimi ve üstün lojistik desteğini), tarihteki savaş uçaklarının en güçlü ve kapsamlı entegre sensör paketi ile birleştiriyor. F-35’in gelişmiş gizliliği, pilotların, eski savaşçıların kaçamayacağı radarlar tarafından tespit edilmeden bölgelere girmesine izin veriyor.
F-35, tüm savaş alanı düşünülerek tasarlandı, ABD ve müttefiklerine yeni esneklik ve yetenek getirdi. Tek bir kabiliyete (elektronik saldırı, gizli vb.) Güvenmek, gelecekte başarı ve hayatta kalabilmek için yeterli değildir. Geleneksel olarak özel uçaklar – havadan havaya savaş, havadan yere saldırılar, elektronik saldırı, istihbarat, gözetleme ve keşif – yapılan misyonlar artık F-35’lerin filosu tarafından yerine getirilebiliyor.

ELEKTRONİK HARP

Gelişmiş elektronik savaş (EW) yetenekleri, F-35 pilotlarının düşman kuvvetlerini konumlandırmasını ve izlemesini, radarları sıkıştırmasını ve benzersiz bir etkinlikle saldırıları engellemesini sağlar. Gelişmiş aviyonikler, pilot alana 360 derecelik kapsama alanı ve taktiksel çevreye hükmeden benzersiz bir yetenekle savaş alanı bilgilerine gerçek zamanlı erişim sağlar. F-35’teki sensörler tarafından toplanan veriler derhal denizdeki, havadaki veya yerdeki komutanlarla paylaşılacak ve sürmekte olan operasyonların anlık, yüksek kaliteli bir görüntüsünü sağlayacak – bu da F-35’i koalisyonu arttırırken zorlayıcı bir güç çarpanı yapacak operasyonlar. Bu sistem, F-35 pilotlarının iyi korunan hedeflere ulaşmalarını ve düşman radarlarını baskılamalarını sağlar.

HAVA-YER TAARUZU

F-35’in çok düşük gözlemlenebilir (VLO) gizliliği, 4. Nesil ve daha önceki miras avcılarının kaçamayacağı radarlar tarafından görülmeden korunan hava sahası alanlarına güvenli bir şekilde girmesine izin veriyor. Gizli özelliklerin, aktif olarak elektronik olarak taranan dizi (AESA) radar teknolojisinin ve uçağın tüm silah depolarını ve yakıt bileşenini taşıyabilme kabiliyetinin birleşimi, F-35 pilotlarının tespit edilmeden ve izlenmeden daha uzun mesafelerde yer hedeflerine ulaşmalarını sağlar Havadan yere misyonları başarıyla tamamlamak için hassas güdümlü mühimmatlar ve havadan havaya radar güdümlü füzeler kullanarak. Bu “temiz” yapılandırmada, F-35 ilk önce hava savaş alanına girerek, takip eden eski koalisyon kuvvetlerinin göreceli cezasızlıkla çalışabilmesi için hava hakimiyetini önlüyor.

HAVA-HAVA MUHAREBESİ

F-35’in entegre sensörleri, bilgi ve silah sistemleri, pilotlara potansiyel tehdit cephe hattı avcı uçağı üzerinde avantaj sağlar. F-35 ve F-22 gibi 5. Nesil avcı uçaklarıyla karşılaştırıldığında, eski uçakların daha büyük bir radar kesiti (RCS) var, bu da düşman radarları tarafından daha kolay tespit edilebilecekleri anlamına geliyor. Hava savaşında, eski uçakların birbirlerini tespit etmek ve meşgul etmek için nispeten eşit fırsatlara sahipken, 5. Nesil avcı pilotu önce düşman uçaklarını görebilir ve duraksama mesafesinden belirleyici ve ölümcül bir önlem alabilir. Görme ve görünmeme yeteneği, önceki nesil havadan havaya taktiklerini yeniden tanımlamaktır.

İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR)

Gelişmiş pilot durumsal farkındalık sağlayan gizli, gelişmiş sensörler ve veri kaynağının avantajlarından faydalanan F-35 pilotları, kritik ISR görevlerini, önceki savaş uçaklarından daha gelişmiş veri yakalama ile uçurabilir. F-35, tarihteki herhangi bir savaş uçağının en güçlü ve kapsamlı entegre sensör paketine sahip ve pilotlara “gerçek zamanlı” savaş alanı bilgilerine 360 ​​derecelik erişim sağlıyor. F-35 sensörleri tarafından toplanan bilgiler, devam eden işlemlerin kapsamlı bir görüntüsünü sağlayarak denizdeki, havada veya karadaki komutanlar ile güvenli bir şekilde paylaşılabilir.

F-35’in elektronik savaş ve ISR kabiliyetlerinin çoğu, saniyede 400 milyardan fazla işlem gerçekleştirebilen çekirdek bir işlemci tarafından mümkün kılınmaktadır. Bu çekirdek işlemci, düşman radarı ve elektronik harp emisyonlarını belirlemek için BAE Systems tarafından geliştirilen sınıflandırılmış elektronik harp grubundan veri toplar ve pilotun 360 derecelik kapsama sağlamasını öneren sekiz sensörlü Elektro-Optik Hedefleme Sistemi (EOTS) ile Hangi saldırıya uğradığını ve tehdidi engellemek veya yok etmek için kinetik mi yoksa elektronik araçlar mı kullanması gerektiğini.

GİZLİLİK (STEALTH)

F-35’in gizli yetenekleri, taktik avcı havacılığında benzeri görülmemiştir. Entegre bir uçak gövdesi tasarımı, gelişmiş malzemeler ve diğer özellikler, F-35’i düşman radarı için neredeyse tespit edilemez kılar. F-35’in yaşayabilirliğinin gizli, gelişmiş sensörler, veri füzyonu, karmaşık karşı önlemler ve elektronik saldırı kombinasyonu ile kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi ve uçuş testi, eski uçaklara kıyasla üstün avantajlarını kanıtlamaktadır.

Birlikte çalışabilirlik

Koalisyon ortak grev kuvveti için bir ‘oyun kurucu’ olması söz konusu olduğunda, birlikte çalışabilir F-35 açıkça liderlik rolü için uçaktır. F-35, tüm uçak ağı genelinde durumsal farkındalığı artırmak için diğer uçak ve operasyon merkezleriyle görebildiği her şeyi paylaşmak için tasarlanmıştır. F-35’ler, gizli, elektronik saldırı, bilgi paylaşımı ve diğer önlemlerin bir kombinasyonunu kullanarak görev başarısı ve hayatta kalma kabiliyetine ulaşmak için diğer F-35’lerin yanı sıra eski uçakları da destekleyebilir.

Tam Görev Sistemleri Kapsamı

“Görev sistemleri” terimi, denizdeki ve yerdeki pilot ve diğer dost uçaklarla veri toplayan ve paylaşan aviyonik, entegre elektronik sensörler, göstergeler ve iletişim sistemlerini ifade eder. F-35, bugüne kadar yapılmış herhangi bir savaş uçağının en güçlü iletişim grubuna sahiptir. Bileşenler AESA radarı, EOTS hedefleme sistemi, Dağıtılmış Açıklık Sistemi (DAS), Kask Monte Ekran (HMD) ve İletişim, Gezinme ve Tanımlama (CNI) Aviyoniklerini içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.