Hz. Muhammed’e peygamberlik görevi geldiğinde hayatında ne gibi değişiklikler olmuştur

  Ev Ödevi    9 Mart 2019
1 Yorum

Peygamber efendimize, nübüvvet görevi geldikten sonra hayatında çok büyük değişiklikler yaşanmıştır. Size peygamber efendimizin, nübüvvet görevine eriştikten sonra hayatında yaşanan değişiklikleri kısaca açıklayacağız.

HZ MUHAMMED, PEYGAMBER OLDUKTAN SONRA HAYATINDA NELER DEĞİŞTİ?

Hz Muhammed 610 yılında, Hira Mağarasında inzivaya çekildiği bir sırada vahiy meleği olan Cebrail (A.S.) kendisine nübüvvet makamına eriştiğini iletmiştir. Hz peygamber bu saatten sonra hayatında farklı değişiklikler meydana gelmiştir.

Peygamber efendimiz, nübüvvet makamının ardından, tüm hayatını tebliğe adamıştır. Çobanlık ve ticaret gibi meslekleri bırakmıştır. Her peygamberin bir mesleği vardı. Peygamber efendimiz de küçükken çobanlık yapardı, sonra amcasıyla birlikte ticarette başladı ve Şam tarafına ticaret kervanlarıyla birlikte gitti. Daha sonra Hz Hatice’nin ticaret kervanlarıyla ilgilenmeye başlamıştı.

Mekke-i Mükkereme’de yaşayan peygamber efendimiz, İslam dinine insanları tebliğ etmeye başladığı andan itibaren müşrikler tarafından zulme uğradı. Hem kendisi hemde Müslüman olanları müşriklerin zulmünden korumak isteyen Hz Muhammed Hicri 1. yılının başlangıcında miladi 622 yılında Medine’ye hicret etmiştir.

  1. Peygamber efendimiz kendisine verilen nübüvvet vazifesini yerine getirmek için insanları dinimiz İslam’a çağırmıştır.
  2. Kendi hayatına düzen vermekle başlayarak insanları da böyle yapmaları konusunda telkinde bulunmuştur.
  3. Cebrail A.S. aracılığıyla gelen ayetleri insanlara açıklamıştır.
  4. İslam’ı kabul etmeyen ve Müslümanlara zulüm eden müşriklerle savaşmıştır.
  5. Topluma iyiliği emretmiş ve kötülükten alıkoymuştur.
688 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)

  • Ahmet Memiş Yazar

    Çok faydalı bir makale olmuş. Çok teşekkür ederiz. Böyle faydalı makalelerin devamının gelmesini ve öğrencilerin bunlardan faydalanmasını istiyoruz.