Şubat 23, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

İş parçacığı sayısı nedir?

2 min read

İşletim sistemleri nasıl daha fazla iş yapar ve daha iyi performans sergiler. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi)1, işlemci kaynaklarını daha etkin kullanarak her bir çekirdekte birden çok iş parçacığının yürütülmesini sağlar. Bir performans özelliği olarak Intel HT Teknolojisi, ayrıca işlemci verimliliğini arttırır ve iş parçacıklı yazılımların genel performansını iyileştirir.

Intel HT Teknolojisi, önceki nesil Intel® Core™ işlemcilerde, 4. nesil Intel® Core™ işlemci ailesinde ve Intel® Xeon® işlemci ailesinde bulunur. Bu Intel® işlemcilerden birini ve yonga setlerini Intel HT Teknolojisini destekleyen bir işletim sistemi ve BIOS ile bir araya getirerek aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Sistem hızını korurken zorlayıcı uygulamaları eşzamanlı olarak çalıştırabilir
 • Verimliliği etkilemeden sistemlerin daha iyi korunmasını, verimli ve yönetilebilir olmasını sağlayabilir
 • İşinizin gelecekteki büyümesi ve yeni çözüm yetenekleri için alan sağlayabilirsiniz

Ödün vermeyen yoğun grafikler için tasarlanmıştır. Multimedya tutkunları Intel HT Teknolojisi sayesinde grafik açıdan yoğun dosyaları oluşturur, düzenler ve kodlarken arkaplanda virüsten koruma yazılımlarını çalıştırabilir; üstelik sistem performansından taviz vermeden.

Daha fazla görev, daha fazla iş verimliliğiniz artar. Intel HT Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost Teknolojisi (ya da 4. nesil Intel Core işlemci ailesinde bulunan Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi) daha yüksek performans sağlamanın yanı sıra görevleri de daha hızlı tamamlar. İki teknoloji bir araya geldiğinde, birden çok iş parçacığı eşzamanlı olarak yürütülebilir, işyüküne dinamik olarak uyum sağlanır ve etkin olmayan çekirdekler otomatik olarak devre dışı bırakılır. Böylece meşgul çekirdeklerde işlemci frekansı artar ve iş parçacıklı uygulamalar için daha da yüksek performans artışı sağlanır.

Intel HT Teknolojisi sayesinde işletmeler:

 • Daha fazla işi aynı anda hız kesmeden yürüterek verimliliklerini artırır
 • İnternet ve e-ticaret uygulamalarında yanıt süresini hızlandırarak müşteri deneyimini geliştirir
 • Eşzamanlı olarak gerçekleştirilen işlemlerin sayısını artırır
 • Mevcut 32 bit uygulama teknolojilerinden faydalanırken 64 bit uygulamalarına da hazırdır

Sistemin hazır olup olmadığını değerlendirmek mi istiyorsunuz? Intel HT Teknolojisi, birçok dizüstü ve masaüstü bilgisayarda, sunucu ve iş istasyonu sistemlerinde kullanılabilir. Sistemlerde Intel HT Teknolojisi logosunu arayın ve sisteminizin Intel HT Teknolojisini kullanıp kullanmadığını sistem sağlayıcınızdan öğrenin.

Sistem gereklilikleri:

 • Intel® TH Teknolojisi destekleyen bir işlemci
 • Intel® HT Teknolojisi etkin yonga seti
 • Intel® HT Teknolojisi etkin sistem BIOS’u
 • Intel® HT Teknolojisi etkin bir sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.