Mayıs 17, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

İslam şehrinin özellikleri nelerdir

2 min read

İslam şehrinin özellikleri, en çok merak edilen konulardan biridir.

Peygamber efendimiz Hz Muhammed’in İslam’ı anlatmaya başlamasının ardından oluşan İslam kültür aynı zamanda medeniyetlerin temel yapı taşlarından biri olan şehirlerin üzerinde de önemli etkiler bırakmıştır.

Özellikle de İslam’ın yeryüzünde yayılmaya başlamasının ardından yeni kurulan şehirlerde ve var olan şehirlerin ya Müslüman olması yada İslam orduları tarafından fethedilmelerinin ardından İslam şehirleri ortaya çıkmıştır.

Diğer kültür ve medeniyetlerden farklı olarak İslam şehirlerinin merkezinde Camiler yer alırdı. Şehirlerin yönetim merkezleri özellikle camilere yakın yerlere inşa edilirdi. Peygmaber efendimizin şehir yönetme anlayışında da cami merkezli şehir yönetimi vardı. Nitekim İslam şehirlerinin özellikleri de efendimizin Mescid-i Nebevi’yi Medine-i Münevvere’nin merkezi olarak konumlandırmasından etkilenmiştir.

İslam şehirlerinde yönetim merkezleri, ticaret yerleri, mahalleler ve evler camiye yakın olurdu. Dairevi bir biçimde camilerin etrafına kurulan yaşam alanlarından ibadet için camilere ulaşmak daha kolay olurdu.

Dünyadaki hemen hemen her medeniyette olan pazar ve alış-veriş anlayışı İslam şehirlerinde de vardı. Ancak İslam şehirlerinin pazarlarının diğer medeniyetlerden ayrılan belirgin bir özelliği vardı. İslam şehirlerinde bedesten adıyla anılan pazar yerleri bulunurdu. Bu pazar yerlerinde alış-veriş yarışından ziyade alış-veriş bir ibadet gibi yapılır ve haram helal gözetilirdi.

Öte yandan İslam şehirlerinin boğucu değil aksine iç açıcı bir mimarisi vardı. Şehrin siluetine camiler hakim olurdu. Şehirde en büyük yapılar diğer medeniyetlerdeki gibi zengin veya devlet yöneticilerine değil topluluklara ait sosyal alanlar olurdu.

İslam şehirinde, mimari olarak hangi tür yapıların bulunduğunu ana başlıklar hâlinde sıralarsak: Her İslam şehrinde şehrin merkezini simgeleyen camiler, yönetim binaları, kervansaray, han, medrese, imaret, hamam, çeşme, köprü, türbe, zaviye bulunurdu.

İSLAM ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ

İslam şehirlerinin genel anlamda özelliklerini bir başlık altında şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Camiler şehrin ve sosyal hayatın merkezinde yer alırdı
  • Yaşam alanları, yönetim yerleri ve sosyal alanlar camilere yakın inşa edilirdi
  • Bedesten olarak anılan pazarlar ortak alanlar arasında yer alırdı
  • Ticaret bir ibadet gibi yapılırdı
  • Şehirlerin siluetini camiler oluştururdu
  • Şehirlerde büyük yapılar zenginlere ve yöneticilere değil topluma ait olurdu
  • İslam şehirlerinde camiler, yönetim merkezleri, medrese, hamam, çeşme, köprü, kervansaray gibi sosyal alanlar olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.