Şubat 23, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Litografi nedir? Nanometre nedir?

2 min read

Nanometre, matematiksel bir ölçü birimidir. Tıpkı metre, santimetre gibi. Aralarındaki dönüşüm ise 1 milyon nanometre, 1 milimetre şeklindedir. Gözle görülemeyecek kadar ufak bir ölçü birimi olan nanometre, işlemcilerin üretiminde büyük önem taşımaktadır.

İşlemcilerin üzerinde, işlemcinin yapı taşı olan transistörler bulunur. Bu transistörlerden, 1 işlemci üzerinde milyonlarca bulunabilir. Daha fazla transistör demek, daha yüksek performans ve bununla birlikte daha fazla güç tüketimi ile daha fazla ısı ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Transistörlerin işlemci üzerindeki dizilimi konusuna gelindiğinde ise Nanometre kavramı ortaya çıkmaktadır. İşlemcilerin özellikleri arasında yer alan Nanometre kavramı, söz konusu bu transistörler işlemci üzerine dizilirken, aralarındaki boşluğu yani mesafeyi ifade etmektedir. Yani bir işlemcinin özellik listesinde 50 nanometre yazıyorsa, bu işlemci üzerindeki transistörler, 65 Nm boşluklarla dizilmiş demektir.

Nanometre sayısı yani transistörler arasındaki boşluk ne kadar azalırsa, işlemcinin performansı, ortaya çıkardığı ısı ve güç tüketimi açısında o denli olumlu etki yaratmaktadır.

İşlemcinin performansını en temel 3 unsur belirler :

  • Transistör sayısı
  • Güç tüketimi
  • Ortaya çıkardığı ısı

Bir işlemci üzerine mümkün olan fazla transistörü yerleştirmek için Nanometre’nin mümkün olduğunca azalması gerekmektedir. Daha fazla transistör sığdırmak için mümkün olan en küçük boyutlardaki transistörlerin kullanılması, bu transistörlerin daha az güç tüketmesini sağlayacaktır. Küçülen ve az elektrik tüketen transistörler de daha az ısı ortaya çıkaraktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.