Mart 7, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

TCG Anadolu da son durum… TCG Anadolu özellikleri nelerdir?

3 min read
Türkiye'nin amiral gemisi olmaya namzet TCG Anadolu gemisinde son durum sürekli araştırılan konulardan biridir. Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu gemisinin özellikleri nelerdir? TCG Anadolu bir uçak gemisi mi? Tüm detaylar haberimizde.

Türkiye’nin ilk uçak taşıyabilen gemisi TCG Anadolu vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. TCG Anadolu gemisi bir uçak gemisi midir? TCG Anadolu da son durum nedir? TCG Anadolu gemisinin özellikleri gibi konular internet üzerinden sıkça araştırılmaktadır. Bu haberimizde TCG Anadolu hakkında en çok merak edilen konuları işleyeceğiz.

  • TCG ANADOLU BİR UÇAK GEMİSİ MİDİR?

TCG Anadolu uçak gemisi değildir. Ancak uçak taşıyabilecek platforma sahip bir amfibi hücum gemisi ve havuzlu çıkarma gemisidir. Havuzlu çıkarma gemileri Türkiye gibi ülkeler için uçak gemisinden daha elzemdir. Uçak gemileri sadece uçak ve helikopter taşıyabilecekken havuzlu çıkarma gemileri, aynı zamanda tank, zırhlı araç, uçak, helikopter taşıyabilen bir gemidir.

  • TCG ANADOLU GEMİSİNDE SON DURUM NEDİR?

Sedef Tersanesi tarafından üretimi devam eden TCG Anadolu gemisinin 2019 yılın ilk çeyreğinde suya indirileceği Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından açıklandı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı’da TCG Anadolu’nun suya indirileceği müjdesini verdi. Açıklamalar ışığında 2019’un Mart ayı sonuna kadar milli ve yerli amfibi hücum gemisinin denizle buluşacağı söylenebilir.
  • TCG ANADOLU ÖZELLİKLERİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğinde mevcut amiral gemisi TCG Kemal Reis’in yerine geçmesi beklenen TCG Anadolu Türkiye’nin en büyük askeri deniz platformu olacak. 213 metre uzunluk ve 32 metre genişliğe sahip olacak olan gemi 58 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Bin 410 metrekare alanında ağır araç garajı bulunan gemi bin 165 metrekare gemi havuzuna sahiptir. Bin 880 metrekare hafif yük garajı ile 6 iniş alanı ve bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor. Uçuş pistleri ve uçak hangarları dahil 6 adet F-35B dikey iniş kalkış özelliğine sahip savaş uçağı, 4 adet T-129 Atak saldırı helikopteri, 8 adet T-625 Gökbey genel maksat helikopteri, 2 adet seahawk ve 2 adet ANKA/Bayraktar TB2 İHA taşıma kapasitesinde sahip olacak TCG Anadolu mavi vatanın koruyucusu haline gelecek.

  • TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam yüklü deplasman ağırlığı 28.000 ton olacak. Baş ve kıç kısımlarında 2 adet itici güce sahip olacak olan TCG Anadolu 5 adet 8000 KW Man 16 V 32/40 motorları bulunmaktadır. Deniz seyir hızı 20 Knot (37/38 KM). Üzerinde 6 adet uçak iniş kalkış alanı bulunan gemide aynı zamanda uçuşu kolaylaştırmak üzere dikey bir rampa bulunmaktadır. Toplam 350 mürettebata sahip olacak gemide aynı anda 1400 kişi taşınabilecektir. Gemide aynı zamanda 30 kişilik bir hastane ünitesi bulunmaktadır.

 
 

  • YÜZDE 65 YERLİ

Yaklaşık olarak % 65-70 oranında yerli üretim katkısıyla üretilecek olan gemi 8 çıkarma aracıyla 14 tank, 27 adet ZAHA, 6 adet zırhlı personel taşıyıcı, 33 adet çeşitli askeri aracı karaya taşımaktadır.

  • MİLLİ SİSTEMLERLE DONATILACAK

TCG Anadolu Milli Savunma Sanayi tarafından üretilen milli silahlar ve sistemlerle donatılacaktır. Sedef tersanesinde üretilmeye başlayan geminin yapılacak testlerin ardından 2021 yılında tam donanımlı şekilde Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi beklenmektedir.

1 thought on “TCG Anadolu da son durum… TCG Anadolu özellikleri nelerdir?

  1. Türkiyenin bu noktalara vardığını görmek büyük bir gurur kaynağı. En kısa zamanda suya inmesini ve donanmamızın gücüne güç katmasını bekliyoruz. Aynı zamanda TCG Trakya’nın suya inmesini de dört gözle bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.