Ocak 1, 2019

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Telgraf nedir? Telgraf’ın özellikleri ne?

6 min read

Telgraf , bilginin mesafeye kodlanmış sinyal ile iletilmesine izin veren herhangi bir cihaz veya sistem. Yüzyıllar boyunca birçok telgraf sistemi kullanılmıştır, ancak terimin en çok, 19. yüzyılın ortalarında geliştirilen ve 100 yıldan uzun bir süredir basılı bilgilerin telgrafla iletilmesinin başlıca aracı olduğu elektrik telgrafına atıfta bulunduğu anlaşılmaktadır.

Preelektrik Telgraf Sistemleri

Telgraf kelimesi Yunanca bir kelimeden türetilmiştir tele “uzak” ve anlamı graphein “yazmak için.” Anlamına gelen bu geliştirilen bir optik semafor sistemini açıklamak için 18. yüzyılın sonuna doğru kullanıma girdi Fransa’da . Bununla birlikte, daha önce kaydedilmiş kayıtlardan bu yana birçok telgraf iletişimi kullanılmıştır. Uzak mesafedeki en eski iletişim yöntemleri duman, ateş, davul gibi ortamlardan ve Güneş’in yansıyan ışınlarından faydalandı. Bayraklar ve el fenerleri tarafından verilen görsel sinyaller kısa mesafeli iletişim için kullanılmış ve iki bayraklı semafor sisteminin, özellikle dünya deniz kuvvetleri tarafından yaygın olarak kullanıldığı 20. yüzyıla kadar kullanılmaya devam etmiştir .

Elektrikli telgrafın geliştirilmesinden önce, değişken göstergeler aracılığıyla mesajların mesafelerden iletilmesi için görsel sistemler kullanıldı. Görsel telgrafların en başarılılarından biri Fransa’da geliştirilen semafor Chappe kardeşler, Claude ve Ignace , 1791’de. Bu sistem, tepe kiriş kulelerinin üzerine bir kirişin ucuna monte edilmiş hareketli kol çiftlerinden oluşuyordu. Semaforun her bir kolu, 45 ° aralıklı yedi açısal pozisyon alabilir ve yatay kiriş saat yönünde veya saat yönünün tersinde 45 ° eğilebilir. Bu şekilde, sayıları ve alfabenin harflerini temsil etmek mümkün olmuştur . Bu kulelerin zincirleri uzun mesafelerde aktarıma izin vermek için yapılmıştır. Kuleler, 5 ila 10 km’lik (3 ila 6 mil) aralıklarla yerleştirildi ve dakikada üç sembolden oluşan bir sinyalleşme hızı elde edildi.

Yaygın olarak kullanılan bir başka görsel telgraf 1795 yılında geliştirilmiştir. İngiltere’de George Murray . Murray’in cihazında, karakterleri altı panjurun çeşitli kombinasyonlarını açıp kapatarak gönderildi. Bu sistem hızla , özellikle de kıyı bölgelerinde, Telegraph Hill veya Signal Hill adını taşıyan bir çok sitenin bulunabildiği İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yakalandı . Görsel telgraflar tamamen 19. yüzyılın ortasındaki elektrik telgrafı ile değiştirildi.

Elektrikli Telgrafın Başlangıcı

Elektrikli telgraf olay yerine aniden patladı, ancak 18. yüzyıldan bu yana yaşanan bilimsel bir evrimden kaynaklandı. elektrik . Anahtar gelişmelerden biri voltaik icadıydı. 1800’de hücre Alessandro Volta arasında İtalya’da . Bu, elektrikli cihazlara nispeten düşük voltajlar ve yüksek akımlar kullanarak daha etkili bir şekilde güç vermeyi mümkün kılmıştır . Önceki elektrik üretim yöntemleri, yüksek gerilimlere ve düşük akımlara yol açan sürtünmeli statik elektrik üretiyordu. Telgraf sistemlerinde kullanılmak üzere, yüksek voltajlı statik elektrik içeren çok sayıda cihaz ve ilik topları ve kıvılcım gibi çeşitli dedektörler önerilmiştir. Ancak hepsi başarısız oldu, çünkü iletim kablolarındaki, özellikle kötü hava koşullarındaki ciddi kayıplar, güvenilir çalışmayı nispeten kısa mesafelerle sınırlandırdı. Uygulama pil telgrafın yeni bilimdeki bazı gelişmelerle mümkün oldu elektromanyetizma . 1820’de Danimarka’dan Hans Christian Ørsted , manyetik bir iğnenin, bir elektrik akımı taşıyan tel ile sapabileceğini keşfetti . 1825’de İngiltere’de William Sturgeon multiturn elektromıknatısını keşfetti ve 1831’deİngiltere’den Michael Faraday veAmerika Birleşik Devletleri’nden Joseph Henry , pratik elektromanyetik cihazların tasarlanmasını mümkün kılmak için elektromanyetizma bilimini yeterince geliştirdi.

İlk iki pratik elektrikli telgraf neredeyse aynı anda ortaya çıktı. 1837’de İngiliz mucitler Sir William Fothergill Cooke ve Sir Charles Wheatstone , altı kablo kullanan ve alıcıdaki beş galvanoskopa bağlı beş iğne işaretçisi çalıştıran bir telgraf sistemi üzerinde patent aldı . Akımlar uygun tellerden geçirilirse, iğneler montaj plakalarındaki belirli harf ve rakamlara işaret etmek için yapılabilir.

1832’de New York Şehri Üniversitesi’nde (sonra New York Üniversitesi) resim ve heykel profesörü olan Samuel FB Morse , elektrikli telgraf olanaklarıyla ilgilenmeye başladı ve böyle bir sistem için fikir çizimleri yaptı. 1835 yılında bir Harfleri ve sayıları temsil eden nokta ve çizgi sistemi . 1837’de elektromanyetik telgrafta patent aldı. Morse’un orijinal vericisi,Yerleşik noktalar ve çizgilerle kalıplanmış tipte kullanılan portarül. Bu tip bir mekanizma içinde, noktalar ve kesiklerin batarya ve tel arasındaki teması alıcıya yapacağı ve kırabileceği şekilde hareket ettirilebilir. Alıcı veya kayıt, bir kalemin altından geçen gevşetilmiş bir kağıt şeridi üzerinde noktalar ve çizgiler çizdi. Özel kalem, vericiden gelen sinyallerle açılıp kapatılan bir elektromıknatıs tarafından çalıştırıldı.

Samuel FB Morse.
Kongre Kütüphanesi, Washington, DC

Morse ile ortaklık kurdu Akıllı bir tamirci olan ve Morse sistemine pek çok katkı ile kredilendirilen Alfred Vail . Bunlar arasında portarül vericisinin basit bir bas-kes tuşuyla değiştirilmesi, Mors Kodunun düzeltilmesi, böylece en kısa kod sekanslarının en sık meydana gelen harflere atanması ve tüm mekanik tasarımın geliştirilmesidir. sistem bileşenleri Morse tarafından sistemin ilk tanıtımı 1837’de işyerindeki arkadaşları için yapıldı. 1843’te Morse, ABD . Hükümet Washington, DC ve Baltimore arasında 60 km (35 mil) uzunluğunda bir gösteri telgraf sistemi inşa edecek. Kablolar cam izolatörler tarafından bir demiryolunun yanında direklere tutturulmuştur. Sistem tamamlandı ve 24 Mayıs 1844’te, “Tanrı ne yaptı!” Mesajının iletilmesiyle kamuya açık bir şekilde başlatıldı. Bu, 100 yıldan uzun sürecek olan ABD’de telgraf dönemini başlattı.

1840’lardan kalma anahtar tip Mors telgraf vericisi.
© Smithsonian Kurumu

Telgraf endüstrisinin gelişimi

Her ne kadar demiryolu trafiği kontrolü telgrafın en eski uygulamalarından biriyse de, derhal iletim için hayati bir araç haline geldi.ülke çapında haberler . 1848’deABD’de telgraf giderlerini bir araya getirmek için Associated Press kuruldu ve 1849’da Paris’teki Paul Julius Reuters , telgraf basım servisini başlattı (hatların eksik olduğu bölümleri kapsayacak şekilde güvercinler kullanarak). 1851’de ABD’de 50’den fazla telgraf şirketi faaliyette bulundu. En önemlilerinden biri, Hiram Sibley’in oluşturduğu New York ve Mississippi Basım Telgraf Şirketi , yakında bir dizi başka açılış telgraf şirketi ile konsolide edildi.1856’da Western Union Telgraf Şirketi . Western Union, Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın telgraf şirketi oldu. 1861’de ilkini tamamladı.San Francisco’yu Orta Batı’ya ve ardından Doğu Kıyısına bağlayan kıtalararası telgraf hattı . Union Pacific Demiryolu 1869’da tamamlandıktan sonra hattın çoğu, bakımı kolaylaştırmak için demiryolu yolu boyunca ilerlemek üzere yeniden yerleştirildi .

İçinde Britanya Electric Telegraph Company, 1845 yılında iğne telgraf sisteminin geliştirilmesini desteklemek için kuruldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi, telgrafın gelişimi oldukça rekabetçi özel şirketler tarafından gerçekleştirildi, ancak tekele doğru bir hareket güçlüydü. 1870 yılında telgraf endüstrisi millileştirildi ve İngiliz Postanesinin bir parçası oldu.

Telgraf uygulamalarına dünya çapında ilgi gösterdiğinden, Uluslararası telgraf birliği , 1865 yılında uluslararası iletişimde kullanım standartlarını oluşturmak üzere kuruldu. Ertesi yıl ilk başarılı transatlantik kablolar tamamlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.