Haziran 9, 2020

KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ SİTESİ

ARADIĞINIZ HER ŞEY BURADA

Yerli solunum cihazı fiyatı ne kadar, adı ne?

2 min read

Yerli solunum cihazı fiyatı ne kadar? Yerli solunum cihazı adı ne? sorularının yanıtı son zamanlarda ihracat haberlerinin sıkça duyulmasının ardından araştırılmaya başladı. Yerli solunum cihazının hengi ülkelere ihraç edildiği de yine merak edilen konular arasındaki yerini koruyor.

Baykar Makine, Arçelik, Aselsen ve Biosys tarafından geliştirilen yerli solunum cihazı kısa sürede geliştirildi ve seri üretime hazır hale getirildi. Türkiye, solunum cihazı alanındaki eksiğini dolduran yerli solunum cihazı aynı zamanda dünya genelinde ihtiyaç duyulan bir ürünü de üretmiş oldu.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI FİYATI NE KADAR?

Türk firmalarının kısa sürede bir araya gelerek rekor bir sürede var olan bir platformu geliştirerek daha gelişmiş bir ürün haline getirdiği yerli solunum cihazı dünyanın bir çok ülkeden sipariş alıyor. Bu ülkelere bir yerli solunum cihazı 17 bin 500 dolardan satılırken bir yerli solunum cihazı Türkiye’de 6 bin 500 dolara mal edildi.

Rekor sürede seri üretime hazır hale getirilen yerli solunum cihazı Litvanya’nın ardından Brezilya’dan da sipariş aldı.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Brezilya tarafından 1500 adet yerli solunum cihazı siparişi verildiği açıklanırken sipariş edilen ürünlerden 650 adeti Brezilya’ya teslim edildi.

Yerli solunum cihazından ilk etapta sağlık kurumlarına 5 bin adet teslim edilmesi hedeflenirken Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülkede bu cihazdan satın almak için görüşmeler yürütüyor. Öte yandan kendi solunum cihazını geliştirmek isteyen bir çok ülkede Türkiye’den solunum cihazı talebinde bulundu.

Biosys, Baykar Makine, Aselsan ve Arçelik tarafından geliştirilen yerli solunum cihazı

60 BİN SİPARİŞ ALDI

Litvanya’nın ardından Brezilya’ya satılan ve bazı ülkelere de hibe olarak gönderilen yerli solunum cihazı için bir çok ülkeden sipariş geldiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şuana kadar alınan siparişlerin 60 bin civarında olduğunu kaydetti.

Buna göre, söz konusu ülkelere teslim edilecek her yerli solunum cihazının 17 bin 500 liradan teslim edileceğini var sayarsak Türkiye bu ihracat kaleminden tek seferde 1 milyar 50 milyon dolar elde edecek.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI ADI NE?

Baykar Makine, Arçelik, Aselsen ve Biosys tarafından geliştirilen yerli solunum cihazının adı vatandaşlar tarafından en çok arananlar arasında yer alıyor. Bir çok ülkeye nefes olması beklenen yerli solunum cihazına “SAHRA” adı verildi.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI HANGİ ÜLKELERE İHRAÇ EDİLDİ?

İlk olarak Somali’ye gönderilen yerli solunum cihazının ilk ihracat durağı ise Litvanya oldu. 20 adet gönderildiği bilinen yerli solunum cihazından şuana kadar 2 bin adet ihraç edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.